Aihearkisto: Kankaanpää Games

Kankaanpää Games nuorisokansallinen 8.7.2012

Sunnuntaiset Games-kisat saivat jälleen sään puolelleen ja sadepilvet saapuivat vasta kilpailujen päätyttyä. Kisojen tulostaso oli hyvä ja nuoret kilpailivat innolla ja katsomista riitti koko kisan ajaksi.

Tulokset

M22 200 m

Tuuli: -1,9

1. Mikko Raittinen KurikRy 22,96
2. Hannu Poussu NoormNo 23,65
3. Heikki Välimäki NoormNo 24,36
4. Sami Koivunen NoormNo 24,97

M22 Keihäs

1. Ville Paajanen ÄhtU 63,19
61,31 63,19 – – – –
2. Juho Uusitorppa PorinYU 55,22
53,61 52,52 54,91 – 55,22 54,68

M19 100 m

Tuuli: -1,0

1. Tomi Nieminen KanksLei 11,88
2. Lauri Lehtonen KanksLei 12,54

M19 800 m
1. Teemu Lankinen NoormNo 2.00,49
2. Lauri Junnila NoormNo 2.06,63

M19 Korkeus

1. Lauri Lehtonen KanksLei 185
175 180 185 191
O O XO X

M19 Pituus

1. Jani Ahopelto NakkVire 6,29 -0,2
5,78 6,24 – 6,03 6,29 –
+0,5 +0,2 +1,0 -0,2
2. Antti Lempinen PorinYU 6,05 +0,3
6,05 5,83 6,02 5,70 – 5,88
+0,3 +0,7 +0,7 +0,5 +1,0
3. Tapio Tyynelä VammsVoi 5,66 +0,3
5,66 – 5,46 – 5,51 5,51
+0,3 +0,4 +0,7 +0,3
4. Lauri Lehtonen KanksLei 5,59 +0,6
5,12 5,59 –
+0,4 +0,6
Niko Simola VammsVoi DNS

Sami Nieminen KanksLei DNS

Toni Jaakola KiikKi DNS

M17 100 m
Tuuli: -1,0

1. Jaakko Lähteenmäki MerikI 11,99
2. Antti Lempinen PorinYU 12,37
3. Juuso Kalliomäki SjundeåIF 12,73
4. Tapio Tyynelä VammsVoi 12,96

M17 800 m
1. Eemeli Välimäki NoormNo 2.04,62
2. Juho Marjaniemi NoormNo 2.07,41
3. Tommi Peltola NoormNo 2.16,96
4. Joonas Kannosto KanksLei 2.17,49
5. Joel Rajamäki UlvST 2.52,47
Kilpailun ulkopuolella
Katriina Välimäki NoormNo 2.14,53

M17 Korkeus

1. Jani Ahopelto NakkVire 180
175 180 185
O XO XXX
2. Juuso Kalliomäki SjundeåIF 170
170 175
XO XXX
3. Tapio Tyynelä VammsVoi 165
150 155 160 165 170
O O XO XXO XXX

M17 Kuula

1. Juuso Lahdenranta PorinYU 15,26
13,71 15,14 – – 14,33 15,26
2. Eero Ahola PorinYU 15,09
14,07 14,56 15,09 15,04 14,72 14,72
3. Veikko Laitinen KeurKi 14,75
13,82 14,34 14,34 14,26 14,66 14,75
4. Samuli Kyrönviita IkaalU 14,03
13,75 – 13,44 – 13,61 14,03
5. Aaron Kangas KanksLei 11,78
– 11,48 – 11,39 11,78 –
6. Ville Rantaneva MerikI 11,30
9,95 10,77 – 11,02 11,30 –
Matias Wiro NoormNo DNS

P15 100 m
Tuuli: -2,2

1. Tommi Peltola NoormNo 12,86
2. Eelis Hirvinen KanksLei 13,64
3. Kalle Kojo VampU 14,79
4. Miko Lammi NoormNo 14,96
5. Joel Rajamäki UlvST 15,36

P15 Korkeus

1. Eelis Hirvinen KanksLei 165
140 145 150 155 160 165 170
O O O O XXO O XXX
2. Eero Eriksson UlvST 160
130 135 140 145 150 155 160 165
O O O O XO O O XXX

P15 Kiekko

1. Veikko Laitinen KeurKi 61,90
54,61 59,98 58,31 61,90 57,87 60,50
2. Eero Ahola PorinYU 52,90
49,19 52,90 50,13 49,93 50,16 –
3. Frans Björkroth TuUL 41,13
41,05 – 41,13 40,18 39,19 –
4. Aaron Kangas KanksLei 40,93
39,77 – 40,93 40,70 40,65 –
5. Kalle Kojo VampU 23,59
21,57 23,59 – – 21,01 23,04
6. Joel Rajamäki UlvST 22,54
17,79 – 22,54 21,38 – 21,89

P15 Moukari

1. Aaron Kangas KanksLei 52,55
– – 46,35 – 52,55 –
2. Joel Rajamäki UlvST 25,49
24,48 25,49 23,98 20,55 23,32
P13 60 m
Tuuli: -0,9

1. Pyry Santahuhta KanksLei 8,38
2. Leevi Vihtalahti NoormNo 8,58
3. Joona Kalliomäki SjundeåIF 9,19
4. Oskari Kärki LauttLu 9,44
5. Asseri Välimäki NoormNo 9,48
6. Aleksi Nieminen TurWei 9,60

P13 1000 m
1. Joonatan Junkkala VammsVoi 3.14,36
2. Oskari Kärki LauttLu 3.23,42
3. Elias Karvanen KanksLei 3.24,24
4. Jose Olli HKV 3.43,43
5. Pyry Santahuhta KanksLei 3.44,25

P13 Korkeus

1. Pyry Santahuhta KanksLei 140
120 125 130 135 140 145
O XO O XO O XXX
1. Joona Kalliomäki SjundeåIF 140
125 130 135 140 145
O XXO O O XXX
3. Joonatan Junkkala VammsVoi 135
110 115 120 125 130 135 140
O O O O XO XO XXX
3. Leevi Vihtalahti NoormNo 135
115 120 125 130 135 140
O O XO O XO XXX
5. Eetu Petrelius LapLu 125
110 115 120 125 130
O XO O XXO XXX
6. Asseri Välimäki NoormNo 120
100 105 110 115 120 125
O O O O O XXX

P13 Keihäs

1. Hermanni Hakasuo LauttLu 39,93
39,93 – – 35,37 – –
2. Teemu Narvi KanksLei 39,71
– 37,39 39,71 37,43 33,74 37,97
3. Eemeli Rantaneva MerikI 35,81
34,99 32,36 33,96 34,05 32,63 35,81
4. Leevi Vihtalahti NoormNo 35,67
– 31,57 30,05 34,05 – 35,67
5. Markus Alajoki VammsVoi 35,36
35,36 35,02 32,19 33,48 33,78 –
6. Aleksi Joutsenlahti KiikKi 33,98
32,38 33,57 32,12 32,06 32,28 33,98
7. Joona Kalliomäki SjundeåIF 33,58
28,83 – 32,57 30,08 – 33,58
8. Lauri Pajuniemi MaarMa 31,43
31,43 27,38 29,65 – – 30,27
9. Aleksi Aromaa NoormNo 26,92
23,98 25,31 26,92
10. Asseri Välimäki NoormNo 24,80
24,80 23,31 –
11. Iiro Setälä PorinYU 21,68
21,68 21,56 21,42
P11 60 m

1. Pyry Willman NoormNo 9,14
2. Isac Wedenberg BorgåAk 9,19
3. Eero Hirvinen KanksLei 9,23
4. Patrik Jakonen PorinYU 9,67
5. Aleksi Joensuu KanksLei 9,72
6. Aapo Karvinen VammsVoi 9,83
7. Frans Hakasuo LauttLu 10,13
8. Henri Hirvinen KanksLei 10,43
9. Antti Hiltunen MerikI 10,81
10. Iivari Willman NoormNo 10,85
Daniel Mannila PorinYU DNS
Paavo Kojo VampU DNS

Erä 1 Tuuli: 0,0

1. Eero Hirvinen KanksLei 9,23
2. Patrik Jakonen PorinYU 9,67
3. Aapo Karvinen VammsVoi 9,83
4. Frans Hakasuo LauttLu 10,13
5. Antti Hiltunen MerikI 10,81
6. Iivari Willman NoormNo 10,85

Erä 2 Tuuli: 0,0

1. Pyry Willman NoormNo 9,14
2. Isac Wedenberg BorgåAk 9,19
3. Aleksi Joensuu KanksLei 9,72
4. Henri Hirvinen KanksLei 10,43
Daniel Mannila PorinYU DNS
Paavo Kojo VampU DNS

P11 1000 m
1. Pyry Willman NoormNo 3.18,95
2. Ville Seppä VammsVoi 3.29,97
3. Aleksi Joensuu KanksLei 3.30,64
4. Niklas Erkintalo NoormNo 3.35,24
5. Oskari Kangasniemi IkaalU 3.40,11
6. Isac Wedenberg BorgåAk 3.45,78
7. Mikael Hellman UlvST 3.53,27
8. Iivari Willman NoormNo 3.53,29
9. Julius Walli NoormNo 3.54,71
10. Kim Välimäki VammsVoi 4.27,78

P11 Pituus

1. Eero Hirvinen KanksLei 4,44
4,02 4,14 4,26 4,21 4,44 4,24

2. Pyry Willman NoormNo 4,43
4,07 4,05 4,40 4,43 4,43 –

3. Aapo Karvinen VammsVoi 4,23
3,96 4,19 4,23 4,13 4,05 4,19

4. Patrik Jakonen PorinYU 4,03
3,72 3,89 – 3,93 3,87 4,03

5. Antti Pajuniemi MaarMa 3,89
3,56 3,89 2,56 3,66 3,68 3,82

6. Sami Joutsenlahti KiikKi 3,77
3,63 3,71 3,77 3,77 3,73 3,70

7. Oskari Kangasniemi IkaalU 3,75
3,75 3,66 3,71 3,72 3,75 3,72

8. Isac Wedenberg BorgåAk 3,73
3,57 3,73 – 3,61 3,71 3,71

9. Aleksi Joensuu KanksLei 3,68
3,39 3,42 3,68 – – –

10. Henri Hirvinen KanksLei 3,62
3,25 3,62 3,56 – – –

11. Iivari Willman NoormNo 2,92
– 2,92 2,65 – – –

Daniel Mannila PorinYU DNS
P11 Kuula

1. Eemeli Rantaneva MerikI 9,28
8,75 9,28 9,08
2. Antti Pajuniemi MaarMa 8,74
8,56 8,74 8,21 8,19 7,82 7,96
3. Iiro Setälä PorinYU 8,60
8,05 7,50 7,89 8,60 – 7,47
4. Frans Hakasuo LauttLu 7,97
7,04 7,97 7,30 7,45 7,43 7,55
5. Eero Hirvinen KanksLei 7,40
7,40 – 7,23 6,99 6,21 6,09
6. Patrik Jakonen PorinYU 7,37
6,75 7,27 6,77 7,37 7,30 7,10
7. Pyry Willman NoormNo 7,20
6,70 5,93 6,04 6,54 6,64 7,20
8. Sami Joutsenlahti KiikKi 6,59
6,02 6,19 6,42 6,18 5,58 6,59
9. Mikael Hellman UlvST 6,04
5,84 5,38 6,04
10. Julius Walli NoormNo 5,81
5,81 5,70 5,68
11. Henri Hirvinen KanksLei 5,53
4,49 5,53 4,83
12. Iivari Willman NoormNo 5,40
5,03 5,40 5,11
13. Kim Välimäki VammsVoi 4,48
4,00 3,57 4,48

P8 40 m
Tuuli: 0,0

1. Petteri Vihtalahti NoormNo 6,97
2. Eemeli Paattilammi AlastU 7,37
3. Anttoni Viikilä MerikI 7,43
4. Niilo Setälä PorinYU 7,48
5. Petrus Jakonen PorinYU 7,61
6. Kasperi Willman NoormNo 7,68

P9 40 m
Tuuli: 0,0

1. Ilmari Välimäki NoormNo 6,83
2. Rasmus Kukkumäki KanksLei 7,52
3. Tino Dahl KanksLei 7,59

P9 Kuula

1. Tino Dahl KanksLei 5,87
5,24 5,43 5,87 5,82 5,64 5,12
2. Rasmus Kukkumäki KanksLei 5,71
5,53 5,52 x 5,71 x 5,56
3. Akseli Mäkinen PorinYU 5,63
5,58 5,63 5,62 4,89 5,63 5,44
4. Anttoni Viikilä MerikI 5,43
4,46 4,58 4,47 5,15 5,30 5,43
5. Valtteri Aromaa NoormNo 5,05
x x x 4,83 x 5,05
P9 600 m

1. Ilmari Välimäki NoormNo 2.08,84
2. Rasmus Kukkumäki KanksLei 2.09,36
3. Eemeli Paattilammi AlastU 2.19,82
4. Kasperi Willman NoormNo 2.20,50
N22 200 m
Tuuli: -1,1

1. Nea-Mari Neziri PorinYU 26,68
2. Taija Lankinen NoormNo 27,57

N22 Pituus

1. Kirsi-Maria Kero KanksLei 5,07 +0,5
5,04 – 4,67 5,07 – –
+0,6 +0,6 +0,5
Mari Iso-Koivisto KauhajKa DNS
N17 100 m
Tuuli: -0,64

1. Nea-Mari Neziri PorinYU 13,20
2. Elina Peltola NoormNo 13,82
3. Paula Vihtalahti NoormNo 13,99
4. Henna Rauhansalo UlvST 14,08
5. Carolina Salonen EspTa 14,21
6. Liisa Laikko VammsVoi 15,08

N17 800 m
1. Emilia Myllykoski NoormNo 2.36,19
2. Elina Peltola NoormNo 2.39,03
Kilpailun ulkopuolella
Katriina Välimäki NoormNo

N17 Pituus

1. Paula Vihtalahti NoormNo 5,03 +0,9
4,98 – – – 2,32 5,03
+0,5 +0,4 +0,9
2. Henna Rauhansalo UlvST 4,63 +0,6
4,63 – 4,34 3,71 3,44 4,60
+0,6 +0,2 +0,8 +0,7 +0,3
3. Carolina Salonen EspTa 4,48 +1,0
4,48 4,45 – 4,22 4,30 4,22
+1,0 +0,3 +0,4 +0,6 +0.5

N17 Kuula

1. Anni-Mari Huhtanen LaitJy 12,70
12,70 12,28 – – – 11,46
2. Liisa Laikko VammsVoi 11,80
10,18 10,42 – 11,80 11,51 –
3. Carolina Salonen EspTa 10,30
10,20 10,30 9,50 8,88 – –
4. Ella Haunia VammsVoi 9,88
9,08 8,62 9,79 9,40 9,30 9,88
5. Henna Rauhansalo UlvST 9,83
– 9,57 – 9,83 – 9,68
T15 100 m

1. Janina Keronen VammsVoi 13,31
2. Taija Lankinen NoormNo 13,43
3. Katri Helttula VammsVoi 13,63
4. Beea Keskimäki PorinTa 13,86
5. Jenni Lope NoormNo 13,99
6. Jenni Walli NoormNo 14,00
7. Vilja Keränen TuUL 14,00
8. Anu Kukkonen PorinYU 14,11
9. Veera Tuominen KokemKV 14,21
10. Heidi Kangasniemi IkaalU 14,96
11. Pinja Koivumäki LauttLu 15,04
12. Reetta Lehtonen KanksLei 15,17
13. Venla Haunia HonkajsU 15,41
14. Tuulia Lohivuo KanksLei 15,52
15. Emilia Tuomiluoma KanksLei 15,65
16. Linda Heikkilä KanksLei 15,71
Netta Lehtola HKV DNS

Erä 1 Tuuli: 0,0

1. Katri Helttula VammsVoi 13,63
2. Jenni Lope NoormNo 13,99
3. Veera Tuominen KokemKV 14,21
4. Heidi Kangasniemi IkaalU 14,96
5. Reetta Lehtonen KanksLei 15,17
Netta Lehtola HKV DNS

Erä 2 Tuuli: 0,2

1. Janina Keronen VammsVoi 13,31
2. Beea Keskimäki PorinTa 13,86
3. Jenni Walli NoormNo 14,00
4. Pinja Koivumäki LauttLu 15,04
5. Linda Heikkilä KanksLei 15,71

Erä 3 Tuuli: -0,8

1. Taija Lankinen NoormNo 13,43
2. Vilja Keränen TuUL 14,00
3. Anu Kukkonen PorinYU 14,11
4. Venla Haunia HonkajsU 15,41
5. Tuulia Lohivuo KanksLei 15,52
6. Emilia Tuomiluoma KanksLei 15,65

T15 Pituus

1. Vilja Keränen TuUL 4,85 -0,7
4,78 – 4,74 4,85 4,84 3,75
-2,1 -0,3 -0,7 -0,7 -0,3
2. Janina Keronen VammsVoi 4,71 -1,1
4,54 4,71 – 4,64 4,68 –
-2,8 -1,1 -0,7 -0,3
3. Katri Helttula VammsVoi 4,71 -0,4
4,56 4,71 4,61 4,60 – 4,48
-0,4 -0,4 -0,5 -0,5 +0,4
4. Jenni Lope NoormNo 4,56 -2,0
4,50 4,44 4,56 4,44 – 4,44
-0,7 -0,8 -2,0 -0,9 -1,4
5. Emmi Hiltunen MerikI 4,49 -0,3
4,10 4,08 4,49 4,37 – 4,42
-2,1 -0,6 -0,3 +0,4 -1,2
6. Heidi Kangasniemi IkaalU 4,38 -0,2
4,10 4,33 4,38 3,95 4,25 4,10
-1,4 -0,4 -0,2 -1,2 -1,1 -0,4
7. Jenni Walli NoormNo 4,29 -1,4
– – 4,29 4,21 – –
-1,4 -1,4
8. Tuulia Lohivuo KanksLei 4,20 -0,5
4,20 4,05 4,01 – 4,03 3,84
-0,5 -0,4 -2,8 -1,2 -1,1
9. Venla Haunia HonkajsU 4,16 -1,2
4,01 4,12 4,16
-1,4 -1,4 -1,2
10. Emilia Tuomiluoma KanksLei 3,73 -0,3
3,73 3,71 –
-0,3 -0,2
11. Linda Heikkilä KanksLei 3,72 -1,4
3,54 – 3,72
+0,2 -1,4
12. Veera Tuominen KokemKV 3,16 -0,5
3,16 – –
-0,5
Netta Lehtola HKV NM

T15 Kuula

1. Emilia Kyrönviita IkaalU 11,84
10,86 11,84 10,87 10,72 11,18 10,53
2. Netta-Nana Mäkkylä KanksLei 10,82
10,61 x x 10,80 x 10,82
3. Veera Larson TurWeiYu 10,59
9,30 x 9,51 9,98 10,59 10,30
4. Reetta Lehtonen KanksLei 9,96
9,64 9,96 9,45 9,29 8,89 9,18
5. Katja Mäkelä KokemKV 9,69
9,63 9,47 9,69 x 9,15 9,16
6. Venla Haunia HonkajsU 9,56
8,52 9,56 9,39 9,20 8,80 x
7. Pinja Koivumäki LauttLu 8,49
x 7,90 8,22 8,49 8,05 8,29

T15 Kiekko

1. Netta-Nana Mäkkylä KanksLei 41,27
37,07 37,70 36,06 – 39,11 41,27
2. Veera Larson TurWei 32,89
30,84 29,78 32,89 29,04 31,82 –
3. Vilja Keränen TuUL 29,62
19,67 24,56 27,90 29,62 27,57
4. Pinja Koivumäki LauttLu 25,89
– 23,79 19,81 25,89 – 22,42
5. Jonna Jaakkola KanksLei 25,10
24,63 23,77 25,10 23,80 23,32 –
6. Eveliina Herrala KokemKV 24,86
24,42 24,86 23,36 – – –
7. Katja Mäkelä KokemKV 24,45
24,38 – 23,56 – – 24,45
8. Anni Järvenpää NoormNo 20,08
20,08 16,22 – 16,55 16,26 –
9. Aino Keränen TuUL 18,94
– 18,94 17,20
Netta Lehtola HKV DNS

T13 60 m

1. Peppi Pohjamies PunkalKu 8,96
2. Janna Häihänen LauttLu 9,05
3. Adeliina Herrala KokemKV 9,29
4. Siiri Leppänen KyröskPo 9,35
5. Heini Lipponen KanksLei 9,50
6. Noora Lammi OrivPo 9,59
7. Jerika Mäkipuro MerikI 9,67
8. Annika Hohkuri KanksLei 9,71
9. Heidi Färm PorinYU 9,77
10. Maarit Nurmi MerikI 9,89
11. Frida Pietiläinen PorinYU 9,95
12. Aino Keränen TuUL 10,06
13. Tiia Korvenpää KU-58 10,11
14. Ann-Nina Heikkilä NoormNo 10,19
15. Anni Järvenpää NoormNo 10,60
Elli Uusitalo NoormNo DNS
Miia Puolakka KokemKV DNS

Erä 1 Tuuli: -0,3

1. Siiri Leppänen KyröskPo 9,35
2. Noora Lammi OrivPo 9,59
3. Annika Hohkuri KanksLei 9,71
4. Frida Pietiläinen PorinYU 9,95
Elli Uusitalo NoormNo DNS
Miia Puolakka KokemKV DNS

Erä 2 Tuuli: -1,4

1. Janna Häihänen LauttLu 9,05
2. Heini Lipponen KanksLei 9,50
3. Heidi Färm PorinYU 9,77
4. Maarit Nurmi MerikI 9,89
5. Tiia Korvenpää KU-58 10,11
6. Ann-Nina Heikkilä NoormNo 10,19

Erä 3 Tuuli: -2,4

1. Peppi Pohjamies PunkalKu 8,96
2. Adeliina Herrala KokemKV 9,29
3. Jerika Mäkipuro MerikI 9,67
4. Aino Keränen TuUL 10,06
5. Anni Järvenpää NoormNo 10,60

T13 1000 m
1. Adeliina Herrala KokemKV 3.21,19
2. Noora Lammi OrivPo 3.23,78
3. Hanna Kero ToijVau 3.40,32
4. Heidi Färm PorinYU 3.44,39
5. Tiia Korvenpää KU-58 3.51,44
6. Aino Keränen TuUL 3.52,25
7. Frida Pietiläinen PorinYU 3.54,86
Jerika Mäkipuro MerikI DNS

T13 Seiväs

1. Heini Lipponen KanksLei 220
180 190 200 210 220 225
O O XO XO XO XXX
2. Tiia Korvenpää KU-58 130
110 120 130 140
XO XO O XXX

T13 Pituus

1. Adeliina Herrala KokemKV 4,24 -0,4
2,95 – 4,24 3,90 4,22 –
+0,6 -0,4 -1,3 +0,8
2. Roosa Rintala KiikKi 4,15 -0,7
4,13 4,15 4,11 3,84 3,88 3,87
+1,2 -0,7 -0,6 -0,8 -0,5 -0,4
3. Elli Uusitalo NoormNo 4,06 +1,6
4,01 4,06 – 4,02 – 3,78
+0,6 +1,6 -0,4 +1,0
4. Siiri Leppänen KyröskPo 3,92 -0,3
3,71 3,72 3,92 3,80 3,64 3,87
+0,6 +0,3 -0,3 -0,7 -0,9 -1,2
5. Janna Häihänen LauttLu 3,89 -0,4
3,87 3,88 – – 3,89 –
+0,3 +0,7 -0,4
6. Maarit Nurmi MerikI 3,85 -1,0
– 3,78 – 3,75 3,85 –
0,0 -0,8 -1,0
7. Annika Hohkuri KanksLei 3,84 -0,8
3,58 3,78 3,74 3,84 3,63 3,75
+0,2 +1,1 -0,5 -0,8 -0,4 -1,1
8. Noora Lammi OrivPo 3,80 -0,6
3,68 3,79 3,80 – 3,68 3,63
+0,6 +0,2 -0,6 -1,0 -0,4
9. Tiia Korvenpää KU-58 3,75 -0,7
3,53 – 3,63 3,75 3,64 3,62
+0,2 -2,0 -0,7 -1,7 -0,7
10. Heidi Färm PorinYU 3,73 -0,2
3,68 3,73 3,72
+0,2 -0,2 -0,2
11. Frida Pietiläinen PorinYU 3,21 +0,4
– 3,12 – – 3,11 3,21
+1,1 -2,2 +0.4

T13 Kuula

1. Jonna Jaakkola KanksLei 11,75
10,89 11,25 – – 9,69 11,75
2. Noora Lammi OrivPo 8,99
8,50 8,99 8,66 8,08 8,88 8,47
3. Adeliina Herrala KokemKV 8,71
8,23 8,02 8,71 8,22 8,41 8,31
4. Janna Häihänen LauttLu 8,20
7,54 7,52 8,01 8,14 8,20 –
5. Saara Mannila PorinYU 8,17
8,17 7,79 8,04 7,50 7,54 7,45
6. Ann-Nina Heikkilä NoormNo 8,07
7,69 – 7,61 – 7,70 8,07
7. Anni Järvenpää NoormNo 7,78
5,94 7,32 7,16 7,60 7,78 6,87
8. Jerika Mäkipuro MerikI 7,13
6,21 6,68 7,13 6,28 6,70 6,24
9. Tiia Korvenpää KU-58 6,95
6,95 6,34 6,76
10. Heidi Färm PorinYU 5,48
4,97 5,48 5,04
11. Frida Pietiläinen PorinYU 5,44
4,81 5,41 5,44

T11 60 m

1. Nuppu Leppänen NoormNo 9,24
2. Vilma Lindroos PorinTa 9,51
3. Laura Koivukoski EurajVei 9,60
4. Saana Boelius PorinTa 9,61
5. Pritne Lember NoormNo 9,69
6. Salla Myllymäki KanksLei 9,77
7. Siiri Tuominen KokemKV 10,19
8. Siiri-Sofia Ruisniemi PorinTa 10,29
9. Anna Niemi MerikI 10,35
10. Jane Lember NoormNo 10,55
11. Jenniina Heikkilä NoormNo 10,80
12. Heta Haunia HonkajsU 10,81
Pirkitta Marjanen PorinTa DNS
Laura Lepistö PorinYU DNS

Erä 1 Tuuli: 0,0

1. Nuppu Leppänen NoormNo 9,24
2. Vilma Lindroos PorinTa 9,51
3. Laura Koivukoski EurajVei 9,60
4. Salla Myllymäki KanksLei 9,77
5. Siiri-Sofia Ruisniemi PorinTa 10,29
6. Jane Lember NoormNo 10,55
7. Heta Haunia HonkajsU 10,81

Erä 2 Tuuli: 0,0

1. Saana Boelius PorinTa 9,61
2. Pritne Lember NoormNo 9,69
3. Siiri Tuominen KokemKV 10,19
4. Anna Niemi MerikI 10,35
5. Jenniina Heikkilä NoormNo 10,80
Pirkitta Marjanen PorinTa DNS
Laura Lepistö PorinYU DNS

T11 1000 m
1. Karoliina Iso-Ropo VammsVoi 3.20,02
2. Noora Rintala KiikKi 3.43,85
3. Julia Junkkala VammsVoi 3.48,06
4. Pritne Lember NoormNo 3.54,56
4. Enni Petrelius LapLu 3.54,56
6. Aliisa Kyrönviita IkaalU 4.02,65
7. Salla Myllymäki KanksLei 4.10,19
8. Heta Haunia HonkajsU 4.34,50

T11 Pituus

1. Laura Lepistö PorinYU 4,07
4,07 4,01 – 3,85

2. Vilma Lindroos PorinTa 3,95
3,75 3,78 3,60 3,44 3,06 3,95

3. Laura Koivukoski EurajVei 3,92
3,77 3,68 3,78 3,87 3,70 3,92

4. Salla Myllymäki KanksLei 3,86
3,59 3,86 3,36 3,68 3,79 3,83

5. Noora Rintala KiikKi 3,79
3,71 3,63 3,79 3,59 3,67 3,74

6. Aliisa Kyrönviita IkaalU 3,75
3,64 3,69 3,75 3,53 3,56

7. Siiri Tuominen KokemKV 3,68
3,37 3,62 3,44 3,60 3,57 3,68

8. Siiri-Sofia Ruisniemi PorinTa 3,61
3,58 3,18 3,61 3,42 3,55 3,52

9. Karoliina Iso-Ropo VammsVoi 3,58
3,58 3,45 3,46

10. Saana Boelius PorinTa 3,55
3,55 3,53 3,49

11. Jane Lember NoormNo 3,49
3,23 – 3,49

12. Pritne Lember NoormNo 3,33
3,33 – 3,28

13. Anna Niemi MerikI 3,26
3,25 3,26 3,20

14. Heta Haunia HonkajsU 3,20
3,18 3,07 3,20

15. Emilia Pyysalo KanksLei 3,04
3,02 3,04 2,98

Pirkitta Marjanen PorinTa DNS

Linnea Aho VammsVoi DNS
T11 Kuula

1. Vilma Lindroos PorinTa 7,69
7,69 – 7,37 7,14 6,89 7,46
2. Silja Ahonen ParkU 7,62
7,62 7,44 7,37 6,88 7,44 7,18
3. Nuppu Leppänen NoormNo 7,58
7,23 7,41 7,44 7,57 6,17 7,58
4. Jenniina Heikkilä NoormNo 6,85
5,76 5,86 6,21 – 6,85 6,63
5. Pritne Lember NoormNo 5,98
4,37 5,61 – 5,75 5,87 5,98
6. Siiri-Sofia Ruisniemi PorinTa 5,91
5,75 5,52 5,14 5,91 4,62 5,84
7. Saana Boelius PorinTa 5,71
5,55 5,47 4,95 5,48 5,19 5,71
8. Siiri Tuominen KokemKV 5,49
4,79 5,04 4,96 4,98 5,49 4,97
9. Jane Lember NoormNo 4,63
4,63 3,99 4,40 – – –
T8 40 m

1. Jenni Häihänen LauttLu 7,27
2. Enni Petrelius LapLu 7,52
3. Laura Mannila PorinYU 7,60
4. Aada Joensuu KanksLei 7,61
4. Nina Välimäki VammsVoi 7,61
6. Olivia Kärki LauttLu 7,72
7. Laura Heinonen ParkU 7,93
8. Fredrica Suoniemi KiukKi 8,78
9. Miia Rintala KiikKi 8,79

Erä 1 Tuuli: 0,0

1. Jenni Häihänen LauttLu 7,27
2. Enni Petrelius LapLu 7,52
3. Laura Mannila PorinYU 7,60
4. Aada Joensuu KanksLei 7,61
4. Nina Välimäki VammsVoi 7,61

Erä 2 Tuuli: 0,0

1. Olivia Kärki LauttLu 7,72
2. Laura Heinonen ParkU 7,93
3. Fredrica Suoniemi KiukKi 8,78
4. Miia Rintala KiikKi 8,79

T9 40 m

1. Charlotta Pettersson NoormNo 7,15
2. Charlotta Suoniemi KiukKi 7,29
3. Emilia Pyysalo KanksLei 7,38
4. Sonja Peltomäki KanksLei 7,52
5. Sofia Hellman UlvST 7,59
6. Fanny Pietiläinen PorinYU 7,60
7. Nelli Vihtalahti NoormNo 7,81
8. Jenni Korvenpää KU-58 8,33

Erä 1 Tuuli: 0,0

1. Charlotta Pettersson NoormNo 7,15
2. Charlotta Suoniemi KiukKi 7,29
3. Sonja Peltomäki KanksLei 7,52
4. Fanny Pietiläinen PorinYU 7,60

Erä 2 Tuuli: 0,0

1. Emilia Pyysalo KanksLei 7,38
2. Sofia Hellman UlvST 7,59
3. Nelli Vihtalahti NoormNo 7,81
4. Jenni Korvenpää KU-58 8,33

T9 600 m
1. Olivia Kärki LauttLu 2.15,72
2. Nina Välimäki VammsVoi 2.17,29
3. Jenni Häihänen LauttLu 2.21,80
4. Sofia Hellman UlvST 2.23,18
5. Charlotta Suoniemi KiukKi 2.26,25
6. Laura Heinonen ParkU 2.27,21
7. Fanny Pietiläinen PorinYU 2.28,00
8. Jenni Korvenpää KU-58 2.29,08
9. Laura Mannila PorinYU 2.29,21
10. Bettina Heikkilä NoormNo 2.52,92

T9 Kuula

1. Charlotta Pettersson NoormNo 6,54
– 6,28 6,27 5,89 6,54 6,01
2. Emilia Pyysalo KanksLei 5,21
5,21 5,07 4,58 4,65 4,58 4,71
3. Bettina Heikkilä NoormNo 4,78
4,78 4,74 4,40 4,57 4,34 4,48
4. Nelli Vihtalahti NoormNo 4,58
4,47 4,18 3,86 4,06 4,03 4,58
5. Charlotta Suoniemi KiukKi 4,57
4,57 4,12 3,56 4,16 4,12 3,60
6. Fanny Pietiläinen PorinYU 4,33
4,06 4,05 4,33 3,95 4,06 3,91
7. Jenni Häihänen LauttLu 4,20
4,20 3,22 3,41 3,90 3,87 3,32
8. Nina Välimäki VammsVoi 4,08
4,02 3,47 3,85 3,72 4,08 3,23
9. Sofia Hellman UlvST 3,94
3,94 3,81 3,39
10. Laura Heinonen ParkU 3,71
3,48 3,71 3,38
11. Jenni Korvenpää KU-58 3,71
– 3,21 3,71

Kankaanpää Games sunnuntaina – tulostaso oli hyvä.

Lähes kahtasataa kilpailijaa suosi hyvä kisasää ja tuuliolosuhteet olivat hyvät. Kansainvälisesti tunnetun Leo-Pekka Tähden, PoTa, 100 metrin pyörätuolikelausaika 14,06 oli lähella Me-aikaa. Niin kenttälajeissa kuin juoksuissa tulostaso oli hyvä.

Tulokset

Su 17.7. Kankaanpää Games klo 12.00 alkaen.

P8 40 m
1. Saku Koivusalo UlvST 7,67
2. Panu Puisto KanksLei 7,96
3. Erkka Maine LauttLu 7,97
4. Kasperi Willman NoormNo 8,08
5. Eemeli Paattilammi AlastU 8,24
6. Jaakko Lakkamäki NakkVire 8,60

P9 40 m
1. Joonas Lakkamäki NakkVire 6,95
2. Aleksi Joensuu KanksLei 7,07
3. Patrik Jakonen PorinYU 7,08
4. Henri Hirvinen KanksLei 7,38
5. Iivari Willman NoormNo 7,44
6. Aaro Haaranoja KarijTa 7,92

P9 600 m
1. Joonas Lakkamäki NakkVire 1.59,74
2. Aleksi Joensuu KanksLei 2.02,90
3. Niklas Erkintalo NoormNo 2.05,50
4. Iivari Willman NoormNo 2.19,33
5. Henri Hirvinen KanksLei 2.25,21
6. Patrik Jakonen PorinYU 2.28,41
7. Kasperi Willman NoormNo 2.29,76
8. Eemeli Paattilammi AlastU 2.29,77
9. Erkka Maine LauttLu 2.33,12
10. Jaakko Lakkamäki NakkVire 2.37,11

P9 Kuula

1. Iiro Setälä PorinYU 7,52
6,97 7,48 7,42 7,05 7,26 7,52
2. Patrik Jakonen PorinYU 6,25
5,88 6,08 6,25 5,91 5,62 5,61
3. Joonas Lakkamäki NakkVire 5,64
X 5,64 5,59 5,58 5,21 5,56
4. Henri Hirvinen KanksLei 5,50
5,50 5,48 4,44 4,71 5,37 4,67
5. Aaro Haaranoja KarijTa 5,50
5,25 5,19 5,18 5,50 5,19 5,47
6. Aleksi Joensuu KanksLei 5,16
4,69 4,90 4,96 4,63 4,37 5,16
7. Iivari Willman NoormNo 5,00
4,94 4,90 4,83 4,62 4,54 5,00
8. Jaakko Lakkamäki NakkVire 3,54
3,54 3,07 3,23 3,28 2,70 X

P11 60 m

1. Eero Hirvinen KanksLei 9,06
2. Lassi Haavisto KanksLei 9,23
3. Pyry Willman NoormNo 9,37
4. Aleksi Nieminen TurWei 9,78
5. Oskari Lahtinen NoormNo 9,80
6. Joona Kalliomäki SjundeåIF 9,80
7. Leevi Viitala NoormNo 9,83
8. Teemu Narvi KanksLei 9,91
9. Atro Berg LapVei 9,95
10. Tuomas Kuusikoski KanksLei 10,05
11. Kalle Pämppi EurajVei 10,19
12. Sami Siro ParkU 10,61
13. Aki Halme NoormNo 11,14
14. Paavo Kojo VampU 11,33
Julius Walli NoormNo DNS

Erä 1

1. Eero Hirvinen KanksLei 9,06
2. Lassi Haavisto KanksLei 9,23
3. Oskari Lahtinen NoormNo 9,80
4. Leevi Viitala NoormNo 9,83
5. Atro Berg LapVei 9,95
6. Kalle Pämppi EurajVei 10,19
7. Aki Halme NoormNo 11,14
8. Paavo Kojo VampU 11,33

Erä 2
1. Pyry Willman NoormNo 9,37
2. Aleksi Nieminen TurWei 9,78
3. Joona Kalliomäki SjundeåIF 9,80
4. Teemu Narvi KanksLei 9,91
5. Tuomas Kuusikoski KanksLei 10,05
6. Sami Siro ParkU 10,61
Julius Walli NoormNo DNS

P11 1000 m
1. Pyry Willman NoormNo 3.29,86
2. Eero Hirvinen KanksLei 3.46,56
3. Oskari Heinonen 3.52,06
4. Tuomas Kuusikoski KanksLei 3.56,50
5. Daniel Kosonen TampPy 4.16,40
Matias Jaakkola LahdA DNS
Julius Walli NoormNo DNS
Paavo Kojo VampU DNS

P11 Pituus

1. Lassi Haavisto KanksLei 4,12
3,91 3,63 4,12 3,77 3,82 3,73

2. Pyry Willman NoormNo 4,05
3,93 3,91 4,05 3,94 3,45 4,03

3. Joona Kalliomäki SjundeåIF 4,05
3,89 3,96 4,05 – 4,02 4,00

4. Eero Hirvinen KanksLei 3,94
3,71 3,88 3,94 3,67 3,80 3,83

5. Joonas Lakkamäki NakkVire 3,93
3,92 3,72 3,93 3,81 3,74 3,79

6. Aleksi Nieminen TurWei 3,93
3,79 3,85 3,93 3,90 3,90 3,84

7. Oskari Lahtinen NoormNo 3,82
– 3,62 3,82 – 3,60 3,62

8. Leevi Viitala NoormNo 3,73
3,48 3,62 3,73 3,52 3,63 3,61

9. Kalle Pämppi EurajVei 3,55
3,37 3,55 3,42

10. Atro Berg LapVei 3,40
3,38 3,33 3,40

11. Sami Siro ParkU 3,29
3,08 3,25 3,29

12. Eemeli Rantaneva MerikI 3,23
3,23 3,16 3,22

13. Vesa Leveelahti VirtU 3,23
3,13 3,09 3,23

14. Daniel Kosonen TampPy 2,99
2,99 2,87 –

15. Paavo Kojo VampU 2,99
2,99 2,46 2,67

P11 Kuula

1. Aki Halme NoormNo 9,52
9,22 X 8,92 9,52 9,18 9,11
2. Jesper Kallio VammsVoi 8,93
8,59 8,47 8,93 8,69 8,83 8,87
3. Vesa Leveelahti VirtU 8,77
8,21 X 8,47 8,47 8,77 X
4. Aleksi Nieminen TurWei 8,43
7,63 X 7,80 8,25 8,23 8,43
5. Eemeli Rantaneva MerikI 8,35
8,35 8,12 8,33 8,23 8,22 8,20
6. Teemu Narvi KanksLei 8,05
7,69 7,38 7,73 8,05 7,30 7,49
7. Oskari Lahtinen NoormNo 7,98
7,98 X 7,78 7,85 X X
8. Kalle Pämppi EurajVei 7,96
7,27 7,34 7,19 7,96 7,67 7,74
9. Sami Siro ParkU 6,85
6,14 6,85 5,32
10. Pyry Willman NoormNo 6,17
6,17 – 5,87
11. Lenni Pyysalo KanksLei 6,08
5,77 5,85 6,08
12. Atro Berg LapVei 5,54
5,14 5,42 5,54
13. Paavo Kojo VampU 4,92
4,92 4,56 4,40
Matias Jaakkola LahdA DNS

P13 60 m
Tuuli: -0,2

1. Pyry Santahuhta KanksLei 8,87
2. Eelis Hirvinen KanksLei 8,92
3. Teijo Lahdenperä NoormNo 9,06
4. Leo Granat KanksLei 9,34
5. Juho Kuusikoski KanksLei 9,35
6. Juho Tuominen KanksLei 9,38
7. Joel Rajamäki UlvST 9,49
Christian Vänttinen RaisKu DNS

P13 1000 m
1. Joel Rajamäki UlvST 3.27,60
2. Elias Karvanen KanksLei 3.49,31
3. Juho Kuusikoski KanksLei 3.52,70
4. Juho Tuominen KanksLei 4.06,45
5. Pyry Santahuhta KanksLei 4.07,29
6. Eelis Hirvinen KanksLei 4.20,32
Christian Vänttinen RaisKu DNS

P13 Korkeus

1. Eelis Hirvinen KanksLei 145
110 115 120 125 130 135 140 145 150
– O O O O XO O O XXX
2. Pyry Santahuhta KanksLei 140
110 115 120 125 130 135 140 145
– O O O O O XO XXX
3. Eero Eriksson UlvST 140
110 115 120 125 130 135 140 145
– O O O O O XXO XXX
4. Teijo Lahdenperä NoormNo 120
110 115 120 125
O O XO XXX
5. Joel Rajamäki UlvST 120
110 115 120 125
O O XXO XXX

P13 Kuula

1. Eero Ahola PorinYU 14,54
14,54 X 13,51 13,87 13,78 13,90
2. Roni Peltonen KanksLei 11,33
X 11,33 11,01 X 10,96 10,92
3. Aki Halme NoormNo 8,82
8,38 8,82 8,21 X X X
4. Joel Rajamäki UlvST 8,54
X 8,54 8,46 8,13 X 8,08
5. Teijo Lahdenperä NoormNo 8,03
7,86 7,58 8,03 7,69 7,51 7,87
6. Juho Tuominen KanksLei 7,89
7,67 7,89 7,19 7,17 7,37 7,18
7. Tuomas Dahl KanksLei 7,25
7,03 X 7,18 7,03 7,07 7,25

P15 100 m
Tuuli: -0,9

1. Pietari Pelto-Piri NoormNo 12,23
2. Niko Avikainen HKV 12,90
3. Tapio Tyynelä VammsVoi 13,23
4. Aleksi Nieminen PorinTa 13,32

P15 800 m
1. Juuso Walli NoormNo 2.28,29
2. Tommi Peltola NoormNo 2.37,71
Kalle Kojo VampU DNS

P15 Korkeus

1. Tapio Tyynelä VammsVoi 158
140 145 150 155 158 160
O O O O O XXX

P15 Kiekko

1. Veikko Laitinen KeurKi 55,05
51,89 53,03 52,27 54,75 50,56 55,05
2. Eero Ahola PorinYU 43,04
41,04 – 41,91 – 43,04 40,56
3. Niko Avikainen HKV 39,46
39,46 – 29,66 – 37,77 39,26
4. Ville Rantaneva MerikI 38,86
33,18 34,74 35,16 36,05 – 38,86
5. Ville Lehmusvaara KalVa 37,79
34,20 – 35,18 37,38 37,79 37,10
6. Frans Björkroth TuUL 37,41
31,25 – 35,36 37,41 37,11 36,83
7. Antti Ylä-Mononen VirtU 36,25
36,25 – – – – –
8. Aaron Kangas KanksLei 33,72
– – 33,72 – 31,86 –
Valtteri Mattila KanksLei DNS

P15 Keihäs

1. Aleksi Kankaanpää VampU 50,98
– 48,80 46,61 50,98 46,97 48,90
2. Markus Saarinen NakkVire 46,23
43,75 43,54 44,46 43,82 46,23 45,00
3. Ville Rantaneva MerikI 36,72
33,98 35,16 36,72 36,03 – 35,78
4. Pietari Pelto-Piri NoormNo 32,31
29,80 32,31 31,08 28,37 32,16 30,05
5. Juuso Walli NoormNo 30,38
29,27 – 28,22 28,81 30,38 –
6. Aleksi Narvi KanksLei 30,23
29,48 29,84 29,30 – 27,73 30,23
7. Aaron Kangas KanksLei 28,89
28,89 – 28,33 – – –
8. Kalle Kojo VampU 27,05
26,97 26,82 26,33 27,05 25,58 26,47
Valtteri Mattila KanksLei DNS

M17 100 m
Tuuli: -0,5

1. Sami Nieminen KanksLei 11,53
2. Antti Vuorinen LänsiUU 11,96
3. Reijo Tähtinen KanksLei 12,47
4. Lauri Lehtonen KanksLei 12,55
5. Tuomas Tyynelä VammsVoi 12,79

M17 Pituus

1. Sami Nieminen KanksLei 6,14 +0,2
X 6,14 X – – –
+0,2
2. Reijo Tähtinen KanksLei 5,75 0,0
X X 5,63 X X 5,75
+0,3 0,0
3. Toni Jaakola KiikKi 5,36 +0,4
5,11 4,96 5,25 5,35 5,36 X
+0,2 +0,2 +0,5 +0,2 +0,4
4. Tuomas Tyynelä VammsVoi 4,65 +0,6
4,59 3,26 X X 4,65 X
+0,3 +0,5 +0,6
Kilpailun ulkopuolella
Arttu Halmela HonkajsU 7,20 +0,6
5,07 6,99 7,14 7,20 7,16 7,19
+0,3 +0,4 +0,6 +0,6 +0,4 +1.3

M19 100 m
Tuuli: +2,0

1. Tomi Nieminen KanksLei 11,74
Kilpailun ulkopuolella
Kimmo Kero KanksLei 11,60
Arttu Halmela HonkajsU 11,13

M19 Korkeus

1. Lauri Lehtonen KanksLei 189
182 185 189 192
XO O XXO XXX

M19 Kuula

1. Arttu Kangas KanksLei 18,13
18,13 X X 17,93 18,02 X
2. Joonas Rajamäki UlvST 9,52
9,52 8,98 9,13 8,95 9,23 X

M22 200 m
Tuuli: -0,4

1. Joni Ojala KokemKV 22,67
2. Kimmo Kero KanksLei 23,87
Tomi Nieminen KanksLei DNS
Sami Nieminen KanksLei DNS
Kilpailun ulkopuolella
Teemu Luoma-Aho KangU 25,41

M22 Keihäs

1. (johan) Teikari KihnU 65,00
63,86 65,00 – 63,69 62,65 63,55
2. Eetu Kangas SeinäjSU 58,15
54,45 56,44 55,67 56,63 57,44 58,15
3. Roni Pämppi EurajVei 57,45
56,17 – 57,45 – 56,26 55,16
4. Marko Lampinen KanksLei 56,64
– 55,73 56,27 56,64 – 56,53
5. Teemu Vuohijoki HarjavJy 51,95
51,95 50,07 50,69 – – –
Kilpailun ulkopuolella
Eero Hakala KyrVoi 51,13
51,13 49,50 – 49,98 – 47,90

T8 40 m

1. Charlotta Suoniemi KiukKi 7,49
2. Emma Saarni UlvST 7,66
3. Jenni Häihänen LauttLu 7,79
4. Sara Nieminen PorinTa 7,82
5. Sonja Peltomäki KanksLei 8,00
6. Emilia Pyysalo KanksLei 8,01
7. Nelli Vihtalahti NoormNo 8,02
8. Mila Siro ParkU 8,09
9. Sofia Hellman UlvST 8,22
10. Saini Puisto KanksLei 8,61
11. Aada Joensuu KanksLei 8,69
12. Meri Haaranoja KarijTa 8,69
13. Miia Rintala KiikKi 8,90

Erä 1

1. Charlotta Suoniemi KiukKi 7,49
2. Emma Saarni UlvST 7,66
3. Sara Nieminen PorinTa 7,82
4. Sonja Peltomäki KanksLei 8,00
5. Mila Siro ParkU 8,09
6. Miia Rintala KiikKi 8,90

Erä 2

1. Jenni Häihänen LauttLu 7,79
2. Emilia Pyysalo KanksLei 8,01
3. Nelli Vihtalahti NoormNo 8,02
4. Sofia Hellman UlvST 8,22
5. Saini Puisto KanksLei 8,61
6. Aada Joensuu KanksLei 8,69
7. Meri Haaranoja KarijTa 8,69

T9 40 m

1. Sini Siro ParkU 7,16
2. Saana Boelius KyläsKa 7,64
3. Lotta-Maria Maine LauttLu 7,85
4. Heta Haunia HonkajsU 7,85

T9 600 m
1. Lotta-Maria Maine LauttLu 2.21,09
2. Charlotta Suoniemi KiukKi 2.25,67
3. Sini Siro ParkU 2.25,97
4. Emma Saarni UlvST 2.31,50
5. Sofia Hellman UlvST 2.33,30
6. Mila Siro ParkU 2.35,58
7. Heta Haunia HonkajsU 2.40,29
8. Nelli Vihtalahti NoormNo 2.46,50

T9 Kuula

1. Charlotta Pettersson NoormNo 5,26
5,26 5,15 4,81 4,83 X 4,89
2. Sini Siro ParkU 4,60
4,27 4,60 4,55 4,49 4,54 3,13
3. Charlotta Suoniemi KiukKi 4,18
3,31 X 4,18 X 3,94 0,39
4. Emilia Pyysalo KanksLei 4,16
3,91 4,16 3,83 4,11 4,12 4,08
5. Lotta-Maria Maine LauttLu 4,10
3,63 3,93 4,10 4,05 4,07 3,95
6. Saana Boelius KyläsKa 4,09
2,83 2,79 3,13 3,70 3,63 4,09
7. Emma Saarni UlvST 3,97
3,13 3,38 3,77 3,38 3,97 3,28
8. Mila Siro ParkU 3,47
X 3,33 3,42 3,47 3,33 3,27

T11 60 m

1. Janna Häihänen LauttLu 9,36
2. Veera Matintalo LauttLu 9,46
3. Inka Heininen KanksLei 9,59
4. Vilma Lindroos PorinTa 9,76
5. Heini Lipponen KanksLei 9,80
6. Mari Tuominen KanksLei 9,88
7. Alina Virtala UlvST 10,01
8. Kiia Jullenmaa UlvST 10,15
9. Noora Rintala KiikKi 10,35
10. Ann-Nina Heikkilä NoormNo 10,42
11. Minja Majasuo RaumU 10,51
12. Maarit Nurmi MerikI 10,55
13. Jenniina Heikkilä NoormNo 10,74
14. Roosa Nurminen UlvST 10,80
15. Silja Ahonen ParkU 10,82
16. Nora Haaranoja KarijTa 10,86
Anni Järvenpää NoormNo DNS
Jenny Virta UlvST DNS

Erä 1

1. Janna Häihänen LauttLu 9,36
2. Mari Tuominen KanksLei 9,88
3. Kiia Jullenmaa UlvST 10,15
4. Jenniina Heikkilä NoormNo 10,74
5. Nora Haaranoja KarijTa 10,86
Jenny Virta UlvST DNS

Erä 2

1. Veera Matintalo LauttLu 9,46
2. Heini Lipponen KanksLei 9,80
3. Minja Majasuo RaumU 10,51
4. Roosa Nurminen UlvST 10,80
5. Silja Ahonen ParkU 10,82
Anni Järvenpää NoormNo DNS

Erä 3

1. Inka Heininen KanksLei 9,59
2. Vilma Lindroos PorinTa 9,76
3. Alina Virtala UlvST 10,01
4. Noora Rintala KiikKi 10,35
5. Ann-Nina Heikkilä NoormNo 10,42
6. Maarit Nurmi MerikI 10,55

T11 1000 m
1. Inka Heininen KanksLei 3.46,63
2. Kiia Jullenmaa UlvST 3.48,35
3. Noora Rintala KiikKi 3.57,31
4. Heidi Färm PorinYU 4.02,26
5. Salla Myllymäki KanksLei 4.04,71
6. Jerika Mäkipuro MerikI 4.07,23
7. Iida Saarni UlvST 4.21,91
8. Jenniina Heikkilä NoormNo 4.26,19
Ann-Nina Heikkilä NoormNo DNS
Veera Matintalo LauttLu DNS
Anni Järvenpää NoormNo DNS

T11 Seiväs

1. Jenny Virta UlvST 225
185 195 205 215 225 240
O O XXO O XO XXX
2. Heini Lipponen KanksLei 215
175 185 195 205 215 225
O O X XXO XXO XXX
3. Kiia Jullenmaa UlvST 165
145 155 165 175
O XO O XXX
4. Roosa Nurminen UlvST 145
125 135 145 155
XO XO XO XXX
Kilpailun ulkopuolella
Susanna Vihlman UlvST 240
215 225 240 255
O O XXO XXX
Laura Virta UlvST 240
225 240 255
O XO XXX

T11 Pituus

1. Veera Matintalo LauttLu 4,16
3,92 4,15 4,16 3,93 3,86 –

2. Janna Häihänen LauttLu 3,86
3,67 3,78 3,86 3,51 3,63 –

3. Alina Virtala UlvST 3,79
3,53 3,50 3,79 3,38 3,62 3,65

4. Vilma Lindroos PorinTa 3,70
3,70 3,54 3,70 3,22 3,57 3,58

5. Anni Järvenpää NoormNo 3,70
3,60 3,66 3,70 3,52 – –

6. Kiia Jullenmaa UlvST 3,68
3,60 3,68 3,39 3,47 3,50 3,57

7. Heidi Färm PorinYU 3,57
3,57 3,34 – – 3,18 3,45

8. Minja Majasuo RaumU 3,53
3,41 3,53 3,32 3,36 3,17 3,22

9. Jerika Mäkipuro MerikI 3,52
3,52 3,49 3,30

10. Noora Rintala KiikKi 3,52
3,43 3,34 3,52

11. Mari Tuominen KanksLei 3,50
3,50 3,36 3,44

12. Maarit Nurmi MerikI 3,42
3,42 3,40 3,25

13. Silja Ahonen ParkU 3,41
3,41 3,39 3,18

14. Jenniina Heikkilä NoormNo 3,41
3,41 – 3,11

15. Jenny Virta UlvST 3,38
3,38 3,36 3,34

16. Salla Myllymäki KanksLei 3,36
3,36 3,35 3,21

17. Roosa Nurminen UlvST 3,27
2,14 3,16 3,27

18. Heta Haunia HonkajsU 3,08
3,08 3,07 3,04

T11 Kuula

1. Veera Matintalo LauttLu 8,46
X 8,04 8,46 8,08 X 7,89
2. Jenny Virta UlvST 8,28
7,37 8,27 8,28 X X X
3. Anni Järvenpää NoormNo 8,20
8,03 7,83 8,20 7,95 8,20 7,88
4. Ann-Nina Heikkilä NoormNo 7,86
7,86 7,43 7,81 7,38 7,67 6,62
5. Minja Majasuo RaumU 7,83
7,11 6,63 7,33 7,57 7,83 7,22
6. Jenna Valli ParkU 7,48
6,88 7,17 7,09 6,95 7,48 7,30
7. Janna Häihänen LauttLu 7,00
7,00 6,89 6,37
8. Silja Ahonen ParkU 6,97
6,65 6,66 6,81 6,86 6,97 6,84
9. Mari Tuominen KanksLei 6,62
6,37 6,45 6,62
10. Aino Haunia VammsVoi 6,25
6,25 5,85 5,32
11. Nora Haaranoja KarijTa 6,21
6,21 6,05 6,15
12. Janina Valli ParkU 5,86
5,71 5,48 5,86
13. Jenniina Heikkilä NoormNo 5,65
5,53 5,65 5,23
14. Iida Saarni UlvST 5,42
5,02 5,42 5,30
15. Linnea Karvanen KanksLei 4,24
X X 4,24

T13 60 m

1. Taija Lankinen NoormNo 8,62
2. Jenni Lope NoormNo 8,99
3. Veera Kangasniemi NoormNo 9,02
4. Eveliina Poukka PorinTa 9,04
5. Maj Virko KanksLei 9,19
6. Fanni Kaasalainen LauttLu 9,20
7. Jenni Walli NoormNo 9,28
8. Emilia Tuomiluoma KanksLei 9,50
9. Elli Uusitalo NoormNo 9,57
10. Heli Tuominen KanksLei 9,68
11. Soile Katajisto KanksLei 10,23
12. Alma Antila KanksLei 10,60

Erä 1 Tuuli: -0,3

1. Taija Lankinen NoormNo 8,62
2. Jenni Lope NoormNo 8,99
3. Jenni Walli NoormNo 9,28
4. Emilia Tuomiluoma KanksLei 9,50
5. Soile Katajisto KanksLei 10,23
6. Alma Antila KanksLei 10,60

Erä 2 Tuuli: +0,2

1. Veera Kangasniemi NoormNo 9,02
2. Eveliina Poukka PorinTa 9,04
3. Maj Virko KanksLei 9,19
4. Fanni Kaasalainen LauttLu 9,20
5. Elli Uusitalo NoormNo 9,57
6. Heli Tuominen KanksLei 9,68

T13 1000 m
1. Milja Pohjonen IkaalU 3.53,84
2. Roosa Rintala KiikKi 3.57,99

T13 Pituus

1. Taija Lankinen NoormNo 4,74 -0,4
4,64 4,30 4,44 – 4,74 4,65
-1,0 +0,5 -0,4 -0,4 +0,2
2. Eveliina Poukka PorinTa 4,35 +1,0
4,31 4,35 4,08 4,20 3,88 4,05
-0,2 +1,0 +0,9 -0,2 -0,4
3. Jenni Lope NoormNo 4,24 -0,6
4,03 4,06 4,24 4,19 – –
-1,1 +0,4 -0,6 +0,2
4. Heidi Parikka HKV 4,18 +0,3
4,14 4,10 4,18 4,12 4,08 –
+0,4 +1,1 +0,3 +0,4 -0,2
5. Jenni Walli NoormNo 4,14 +0,4
3,45 4,14 3,97 4,08 3,71 4,02
+0,2 +0,4 +0,8 -0,4 -0,2
6. Maj Virko KanksLei 4,08 +0,5
4,03 4,08 4,00 3,82 3,84 –
-0,6 +0,5 -0,3 +0,2
7. Fanni Kaasalainen LauttLu 3,91 +0,4
3,79 3,70 3,87 3,91 3,85 –
+0,6 +0,4 -0,2 +0,4
8. Elli Uusitalo NoormNo 3,87 -0,2
3,74 3,76 3,87 – 3,39 –
+0,9 +0,3 -0,2 -0,6
9. Roosa Rintala KiikKi 3,80 +0,3
3,63 3,65 3,80
+0,4 +1,0 +0,3
10. Heli Tuominen KanksLei 3,70 +0,4
– 3,70 –
-0,3 +0,4
11. Emilia Tuomiluoma KanksLei 3,42 +0,6
3,36 3,42 2,58
+0,3 +0,6 -0,4
12. Soile Katajisto KanksLei 3,29 +0,8
3,16 3,21 3,29
+0,5 +0,7 +0,8
13. Alma Antila KanksLei 2,98 -0,2
2,98 2,93 2,96
-0,2 +0,3 -0,3
Linda Heikkilä KanksLei DNS
T13 Kuula

1. Helena Leveelahti VirtU 11,56
X 10,85 11,56 X 11,32 X
2. Jonna Jaakkola KanksLei 9,88
8,64 9,65 9,47 X 9,88 9,42
3. Katja Mäkelä KokemKV 9,65
9,07 8,88 9,65 8,48 8,79 9,10
4. Jenni Lope NoormNo 8,91
8,30 8,85 8,86 8,91 8,77 X
5. Taija Lankinen NoormNo 8,68
8,44 8,66 8,03 8,68 8,68 –
6. Veera Kangasniemi NoormNo 6,57
5,63 5,30 6,33 5,58 6,57 6,48
Rosa Pettersson NoormNo DNS

T15 100 m

1. Karla Viitala NoormNo 13,40
2. Taija Lankinen NoormNo 13,70
3. Tuuli Kaven LahdA 14,02
4. Heidi Parikka HKV 14,11
5. Henriikka Haavisto KanksLei 14,12
6. Henna Rauhansalo UlvST 14,35
7. Tuulia Lohivuo KanksLei 15,07
8. Venla Haunia HonkajsU 15,15
Carolina Salonen EspTa DNS
Annika Godin KokemKV DNS

Erä 1 Tuuli: -0,5

1. Taija Lankinen NoormNo 13,70
2. Henriikka Haavisto KanksLei 14,12
3. Henna Rauhansalo UlvST 14,35
Carolina Salonen EspTa DNS
Annika Godin KokemKV DNS

Erä 2 Tuuli: -1,1

1. Karla Viitala NoormNo 13,40
2. Tuuli Kaven LahdA 14,02
3. Heidi Parikka HKV 14,11
4. Tuulia Lohivuo KanksLei 15,07
5. Venla Haunia HonkajsU 15,15

T15 800 m
1. Jenni Walli NoormNo 2.32,83
2. Jessica Kosonen TampPy 2.40,46
3. Eveliina Poukka PorinTa 2.40,64
4. Henna Rauhansalo UlvST 2.41,08
Venla Haunia HonkajsU DNS
Annika Godin KokemKV DNS

T15 Pituus

1. Karla Viitala NoormNo 5,21 +0,9
5,09 – 5,13 5,08 5,21 4,91
+0,7 +0,8 +0,4 +0,9 +1,3
2. Mariia Vasara PorinYU 4,69 +0,2
4,69 4,54 – . 4,53 4,36
+0,2 +0,4 +0,7 +0,8
3. Niina-Maria Lampinen KanksLei 4,46 +1,0
4,22 4,41 4,30 4,37 4,46 4,27
+1,1 +0,3 +0,4 +0,5 +1,0 +2,3
4. Tuulia Lohivuo KanksLei 4,46 +0,7
4,46 4,31 4,33 4,29 4,28 4,25
+0,7 +0,2 +0,7 +0,4 +0,8 +0,8
5. Julia Kiviranta NoormNo 4,43 +0,5
– 4,20 4,40 – 4,43 4,21
+0,6 +0,5 +0,5 +0,6
6. Emmi Hiltunen MerikI 4,41 +1,3
4,33 4,34 – 4,36 4,36 4,41
+0,2 +0,3 +0,2 +0,8 +1,3
7. Heini Pitkänen KanksLei 4,40 +0,8
– 3,97 4,17 – 4,25 4,40
+0,2 +0,4 +0,8 +0,8
8. Jessica Kosonen TampPy 4,29 +0,5
– – 4,29 – – –
+0,5
9. Venla Haunia HonkajsU 4,25 +0,8
– 4,09 – 4,00 4,25 0,15
+1,0 +0,3 +0,8 +1,4
Carolina Salonen EspTa DNS

Henriikka Haavisto KanksLei DNS

Annika Godin KokemKV DNS
T15 Kuula

1. Reetta Lehtonen KanksLei 10,24
9,33 9,10 10,24 8,77 9,52 X
2. Ella Haunia VammsVoi 9,66
9,66 9,04 X 9,17 9,26 9,63
3. Venla Haunia HonkajsU 9,31
8,79 8,84 9,31 7,98 8,80 8,46
4. Jonna Jaakkola KanksLei 9,24
8,52 9,02 X X X 9,24
Carolina Salonen EspTa DNS

Jenni Ahokas SiikSi DNS

T15 Kiekko

1. Helena Leveelahti VirtU 39,89
34,21 35,46 34,15 35,41 39,89 37,74
2. Henna Rauhansalo UlvST 27,68
23,03 – 27,13 24,13 27,68 27,27
3. Ella Haunia VammsVoi 25,72
24,03 – 22,17 21,27 22,67 25,72
4. Saina Pöyhönen NoormNo 25,64
22,40 25,59 25,64 24,91 24,89 22,78
5. Reetta Lehtonen KanksLei 23,79
22,57 22,75 20,31 – – 23,79
6. Susanna Vihlman UlvST 23,58
23,30 – – 23,58 – –
7. Jonna Jaakkola KanksLei 23,19
23,19 – 21,47 – – 17,64
8. Jessica Kosonen TampPy 21,86
– – 21,86 20,98 – 21,46

N17 100 m
Tuuli: -1,5

1. Jutta Kuusela TampPy 13,36
2. Elina Peltola NoormNo 13,66
3. Sini Sanaslahti KaipVi 13,70
4. Sini Kaven LahdA 14,11
5. Saija Ojala KauhajKa 14,27
6. Riikka Tähtinen KanksLei 14,69

N17 Pituus

1. Saija Ojala KauhajKa 4,94 +0,9
4,82 4,89 4,79 4,73 4,94 X
+0,5 +0,2 +0,7 +0,4 +0,9
2. Sini Sanaslahti KaipVi 4,73 +1,8
X 4,64 4,63 X 4,67 4,73
+0,2 +0,3 +0,5 +1,8
Riikka Tähtinen KanksLei DNS

Kilpailun ulkopuolella
Kirsi-Maria Kero KanksLei 4,73 +0,3
X X 4,73 X 4,63 X
+0,3

N17 Keihäs

1. Tiina Vuohijoki HarjavJy 38,15
38,15 37,21 36,20 35,74 34,34 35,84
2. Riikka Tähtinen KanksLei 34,74
33,41 29,74 29,05 33,29 31,99 34,74
3. Saina Pöyhönen NoormNo 28,65
– 22,44 – – – 28,65
Kilpailun ulkopuolella
Teemu Narvi KanksLei 33,21
33,21 31,79 32,95 31,65 32,10 31,73
Marika Lähteenmäki IkaalU 37,38
– 37,03 35,37 36,11 37,38 36,42

N19 800 m

1. Jenna Kangassalo KanksLei 2.30,83
2. Milja Tuomi NakkVire 2.33,50
3. Camilla Kivelä AlastU 3.00,67

N22 200 m

Tuuli: -0,3

1. Anna Kohtamäki NoormNo 26,13
2. Päivi Kasari JalasjJa 27,88
3. Elina Peltola NoormNo 28,19
4. Camilla Kivelä AlastU 33,82

100m Pyörätuolikelaus

Tuuli: +0,4

1. Leo-Pekka Tähti PorinTa 14,06
2. Rauno Saunavaara KangKi 17,74
3. Amanda Kotaja VampU 17,80

200m Pyörätuolikelaus

Tuuli: -0,1

1. Leo-Pekka Tähti PorinTa 25,83
2. Rauno Saunavaara KangKi 32,65
3. Amanda Kotaja VampU 33,30