Leiskun urheilijoille vahvoja hallikauden alkuja

Leiskun urheilijoille vahvoja hallikauden alkuja

Leiskun urheilijat ovat olleet aktiivisesti kilpailuissa tammikuun aikana, ja hallikausi on käynnistynyt lupaavissa merkeissä useilla ennätyksillä ja kauden parhailla tuloksilla.

NÅID:n pm-kilpailut, Helsinki 18.1.2026

Liikuntamyllyssä käydyissä NÅID:n pm-kilpailuissa Pyry Santahuhta (-99) juoksi miesten 60 metrillä alkuerässään kolmanneksi ajalla 7,23, joka oli hänen kauden paras tuloksensa. Miesten 60 metrin aitajuoksussa Santahuhta oli alkuerien toiseksi nopein ajalla 8,14 ja paransi vielä toisessa alkuerässä kauden parhaan noteerauksensa aikaan 8,12, sijoittuen erän voittoon!

Hipposhallikilpailut 1, Jyväskylä 17.1.2026

Jyväskylän Hipposhallissa Jasper Leppäkangas (-00) kilpaili miesten 60 metrillä. Ensimmäisessä erässä sijoitus oli kuudes ajalla 7,11 (SB) ja loppukilpailussa viides ajalla 7,19.
15-vuotias Maria Manner teki vahvan kilpailun naisten ja nuorten sarjoissa. Naisten 300 metrillä hän sijoittui ensimmäisessä erässä kolmanneksi uudella ennätyksellään 47,44 ollen kokonaiskisan 19. N19-sarjan 60 metrillä Manner oli alkueränsä kolmas ajalla 8,52 ja lopputulosten 20.

PM-kävelyt, Turku 10.1.2026

Kupittaan urheiluhallissa käydyissä PM-kävelyissä Stella-Emillia Hjerppe käveli N17-sarjan 3000 metriä ja sijoittui seitsemänneksi ajalla 19.39,06, joka oli samalla hänen uusi ennätyksensä.

Pirkkahallijuoksut, Tampere 3.1.2026

Hallikausi käynnistyi Pirkkahallissa Jasper Leppäkankaan osalta miesten 60 metrillä. Ensimmäisessä erässä sijoitus oli neljäs ajalla 7,15, ja Leppäkangas loppukilpailussa neljänneksi kauden parhaallaan 7,14.
Maria Manner juoksi naisten 60 metrillä ajan 8,61. N17-sarjassa hän paransi ennätyksiään useaan otteeseen: 60 metriä lajalla 8,48 (PB) sekä 200 metriä ajalla 29,28 (PB).

Hallikausi on vasta aluillaan, ja Leiskun urheilijoilta nähtiin jo tammikuussa useita rohkaisevia suorituksia. Kilpailukauden edetessä on lupa odottaa lisää hyviä tuloksia ja ennätyksiä.